Bebekler Neden Hıçkırır?

Bebekler Neden Hıçkırır

Hıçkırık, ritmik kasılmalar biçiminde hakikatleşir ve herkesin arada sırada deneyim ettiği bir vaziyettir. Bebeklerde ise daha sık görülür ve çoğunlukla sindirime bağlı sebeplerle ortaya çıkar. Bayağıda soluk aldığımızda ciğerlerimizi havayla doldururuz ve sonrasında diyafram adaleleri rahatlayarak aldığımız soluğun dışarı verilmesini sağlar. Hıçkırdığımızda ise, diyafram kasılır ve içerideki hava ses tellerine takılarak ‘hık’ sesinin çıkmasına neden olur. Diyafram ritmik bir biçimde kasıldıkça, hıçkırıklar da devam eder.

Henüz anne karnındayken hıçkırmaya başlayan bebekler, yenidoğan aşamasında zamanlarının takribî %2’sini hıçkırarak geçirirler. 3-4 aylık olduktan sonra ise hıçkırık nöbetlerinin rakamı ve süresi git gide eksilmeye başlar. Tıpkı aksırma ve öksürme gibi refleks biçiminde hakikatleşen hıçkırıkların bütün olarak ne işe yaradığı öğrenilmese de, nedenlerine dair bazı bilgiler mevcut.

Bebeğim neden hıçkırıyor?

Bebeklerin soluk alışverişi, erişkinlere mukayeseyle çok daha kumpassızdır. Bebekler fazla beslendiğinde ya da emerken hava yuttuğunda, bu gidişat diyaframı uyararak hıçkırığa neden olabilir. Yapılan bir araştırma, bebeklerin vasati 4,5 dakika süresince hıçkırabildiğini ortaya koyuyor. Bebeklerde hıçkırık, bazen bebeğin doyduğunu ifade etse de, bazı gidişatlarda, özellikle yanlış emzirme/besleme pozisyonuna bağlı olarak bebeğin aşırıca hava yuttuğunu ve iyi beslenmediğini gösterebilir.

Bebeklerde hıçkırık yakalayınca ne yapmalı?
Bayağıda hıçkırık bebekler için hasarlı değildir. Genellikle birkaç dakika içinde geçer ve rastgele bir zamanda da yinelenebilir. Ender gidişatlarda hıçkırık bebeklerin soluk alışverişini etkileyebilir, böyle gidişatlarda ise dikkatlice gözlemlemek ve doğru tedbirleri almak gerekir.

Bebeğiniz sıklıkla hıçkırıyorsa, bunlara dikkat etmelisiniz:
Hıçkırıkları takip edin: Bebeğinizin hangi zamanlarda hıçkırdığını dikkatlice takip etmelisiniz. Bebeğiniz yalnızca beslendikten sonra ya da muhakkak bir pozisyonda duruyorken hıçkırabilir. Dikkatlice gözlemlemeniz, hıçkırığı ortaya çıkaran sebepleri keşfederek önlemenizi sağlar.

Bebeğinizin gazını çıkarın: Bazı bebekler sindirim sisteminde hava biriktirmeye daha eğilimli olurlar. Emzirme/besleme sırasında bebeğinizi dikkatlice gözlemleyin ve hava yuttuğunu fark ettiğinizde zarifçe bebeğinizi kaldırarak gazını çıkarmasına dayanakçı olun.

Biberona dikkat edin: Bebeğinizi biberonla besliyorsanız, biberonun yapısı da hava yutmaya neden olabilir. Şayet her beslemede hıçkırık meseleyi yaşıyorsanız, biberonunuzu değiştirmeniz gerekebilir.

Hekiminize müracaat etin: Bazı gidişatlarda hıçkırık sindirim meseleleri, reflü gibi vaziyetler sebebiyle ortaya çıkıyor olabilir. Özellikle bebeğiniz her hıçkırdığında kusuyorsa, kesinlikle hekiminize haber verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir