Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru Parfüm Seçimi

Doğru parfüm tercihi mevzusunda birbirinden değişik pek çok kriteri korumamız gerekiyor. Beden özelliklerinizin eş olduğu biriyle aynı parfümü kullansanız da sizde vazgeçtiği tesir çok daha değişik olacaktır. Bu tamamen parfümünüzün derinizle olan geçimiyle ilgili bir gidişat. Bedeninizin kimyası parfümünüzle olan geçiminizi etkileyen en ehemmiyetli etmenlerden biri. Beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, hormonal farklılıklar gibi etkenler beden kimyamızı değiştirir ve kullandığımız parfümün derimizle olan geçimini tesirler. Dolayısıyla parfümünüzü başka birinin kokusundan etkilenerek değil kendi vücudunuzun özelliklerini koruyarak seçmeniz gerekiyor. Parfüm seçmeden evvel dikkat faktörüz gerekenlere kısaca değinmek gerekirse;

  • Kendinizi iyi tanıyın sizi en iyi yansıtacağına inandığınız kokuyu seçin. Çiçeksi mi? Meyvemsi mi? Odunsu kokular mı, yoksa umman yeli mi? Hangisi şahsiyetinizi en iyi yansıtıyor sizce? Evvel buna karar vermelisiniz.
  • Parfüm seçerken mevsimleri göz önünde bulundurmayı da unutmayın. Yaz aylarında fresh kokular idealken kış aylarında odunsu ve baharatlı kokulara yer vermelisiniz.
  • Deri renginizin parfümünüzle uyumunuzu etkilediğini öğreniyor muydunuz? Şayet beyaz derili biriyseniz odunsu ve vanilyalı kokular sizin için uygun olacaktır. Esmer deri rengine sahipseniz baharatlı kokular sizin için daha ideal.
  • Yaş aralığınız da parfümünüzle aranızda olan geçimi etkileyen etmenlerden biri. 20’li yaşların başlarında şekerli kokuları, 30’lu yaşlardaysa çiçeksi kokuları seçim etmenizi öneririz. Orta yaşın üzerindeyseniz odunsu ve oryantal kokular bütün de size göre!
  • Parfüm seçmeden evvel fazla baharatlı, yağlı ve tuzlu şeyler yememeye itina gösterin. Bu ağır besinlerin kokuları bedeninizden ter yolu ile salgılanır ve parfümünüzün derinizle geçimini tesirler. Ayrıca regl yarıyıllarında parfüm tercihi dikkatle yapılmalıdır. Zira regl yarıyıllarında bedenimizin hormonal balansı değişir ve bu da parfümümüzün derimizle olan geçimini tesirler.
  • Parfüm alırken bedeninizde sık aralıklarla sınama yapmayın. Bu gidişat parfüm seçerken tüm kokuları benzermiş gibi sezmenize neden olabilir. Zira burnunuzdaki koku asapları anlaşır.
  • Mahsulünüzü seçerken parfüm notalarını buraya parfüm notaları hakkında link gelecek dikkate alın. Unutmayın ki derinizde taşıyacağınız koku ilk sıktığınız anda duyumsadığınız değil, zamanla ortaya çıkan kokudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir