En İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

En İyi Karpuz

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden bir tanesi olan karpuz, en iyisini bulmak için bazen çok fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Yazın o sıcağında evinize kadar taşıyıp seçmiş olduğunuz karpuzun herkes iyi çıkmasını ister. Ama işte herkes bazı durumlarda iyi karpuz seçemeyip, karpuzun gerçek tadına varamıyor. En garantisi tabi ki kesmece karpuz satan yer bulmak olacaktır. Ancak artık o kadar az ki şu an kesmece karpuz satan yer. İşte bu durumdan kesmece seçeneğiniz yok ise bu uyarılar sizin için belirleyici olacaktır. İşte sizlere hazırlamış olduğumuz rehberde en iyi karpuz nasıl seçilir tek tek anlattık.

  • İlk olarak karpuzun dışında renk bütünlüğü olmasına dikkat etmemiz gerekir.
  • Olgun ve tatlı bir karpuz dış kabuğu daha yumuşak olacaktır. Bunu anlamanın en kolay ylu tırnağınızı hafifçe batırarak olgunluğa erişip erişmediğini anlayabilirsiniz. Bu sayede kabak seçme olasılığınız ortadan kalkar.
  • Dışa vurarak karpuz seçmek gerçekten herkesin yapabileceği bir iş değil. Bu uzun bir süre tecrübe isteyen bir iş. Ancak sizde tecrübe edinmek istiyorsanız karpuza vurduğunuz zaman titreşimli bir his gelmesi gerekmektedir. Bu sayede sulu ve olgun olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Sapının tazeliği ve çizgilerin belirgin olması o karpuzun tam olgun dönemi geldiği ve tatlı olduğuna işaret eder.
  • En gözle görünür belirtilerden bir tanesi ise kesinlikle karpuzun bir tarafında çok büyük olmadan bir beyazlık olmasıdır. Bu şekilde karpuzların kelek olması ve tatsız olma ihtimali çok düşüktür.
  • Karpuzun alt tarafında yer olan kahverengi kısım olabildiğince küçük olması gerekmektedir.
  • Her ne kadar düzgün şekilli ve yuvarlak bir karpuz daha iyi olduğu düşünülse de yamuk karpuzların geneli daha tatlı, lezzetli ve sulu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir