Evde Limon Nasıl Saklanır?

Evde Limon Nasıl Saklanır

Son senelerde fiyatının düşmesi ile revaçta olan taze limonu uzun vakit saklayabilmek zordur. Bu amaçla detaylı teknikler bulunmuş ve limonların daha uzun vakit saklanabilmesi olası duruma getirilmiştir. Öncelik ile limon seçiminin doğru yapılması ve hormonlu limonlardan uzak durulması gerekmektedir. Limon çok acele bozulabilen ve ufak sinekleri toplayan bir gıdadır. Bazı vakitler limonlar çok ekşi birtakım vakitlerde ise limonların daha tatlı bulunduğu görülmüştür. Limon saklama amacıyla pek çok değişik teknik bulunmuş olsa da en iyi saklama tekniği mutlaka bir tam limonun hepsini kullanmaktadır. Genellikle salatalarda bir limonun tamamı kullanılabilir. Eğer limon çok ekşi ise daha ufak boyutlarda limonlar alındığı takdirde tüketimi da son derece basit olacaktır.

Limonları saklarken derin dondurucuları da tercih edebilirsiniz. Bu sayede limonlar donacak ve yalnızca dilediğiniz vakit kullanmış olacaksınız. Hem de bu teknikle limonlar aylarca bozulmadan saklanmış olacaktır. Eğer derin dondurucunuz yok ise güneş görmeyen soğuk balkon ya da odalarda da limonları saklayabilmeniz olasıdır. Bu teknikle aylarca limon saklamanız olası olmasa da kısa vakitli saklamalarınız amacıyla en uygun çözüm olarak düşünülebilir.

Limon Saklama Yöntemleri

  • Eğer limon dilimlenmedi ise buzdolabında aşağı yukarı olarak 5-6 gün kadar saklanabilmektedir.
  • Limon dilimlere ayrıldıysa mutlaka streç filme sarılmalıdır. Eğer streç film o an bulunmuyorsa, ufak bir kavanoza da koyabilirsiniz. Bu şekilde limonların hava ile ilişkiyi kesildiği amacıyla etkileşeme giremeyecektir. Sonuç olarak de limon kuruma ya da sertleşme göstermeyecektir.
  • İhtiyaç çoğu limonları sıkarak sularını da kavanozda saklayabilirsiniz. Eğer bu tekniği tercih edecekseniz mutlaka pet şişe tercih etmemeniz önerilmektedir. Pet şişe besinleri en acele bozan madde olarak görülmektedir.
  • Limonların suyunu sıkarak gizlemek istiyorsanız, kabuklarını rendeleyerek saklamanız da önerilmektedir. Genellikle limonlu kek ya da kurabiye, poğaça, salata gibi yiyecekler amacıyla limonun kabukları kullanılmaktadır. Bu amaçla limonun suyunun yanı sıra rendelenmiş kabukları da saklamanız yararlı olacaktır.
  • Limon suyunu sıkarak sakladığınız takdirde limonun çekirdeklerini de kesinlikle saklayacağınız kavanozun içerisine koymanız önerilmektedir. Sonuç olarak limon sularını daha uzun vakit sıhhatli ve natural bir şekilde saklamanız olası olacaktır.
  • Limon sularını sıkarak saklarsanız aşağı yukarı olarak 10-15 gün kadar tazeliğini koruyacaktır.
  • Sakladığınız kavanozun kapağının sıkıca kapatıldığına ve hava almadığına emin olmalısınız. Aksi takdirde süratli bir bozulma reaksiyonuna girmesi söz hususu olacaktır.
  • Limonu hangi teknikle saklarsanız saklayın, kabuğu soyulmamış ve ikiye bölünmemiş limonlar her vakit daha sıhhatli şekilde saklanmış olacaktır. Bu amaçla gereksinim tarafında satın alınan ve tamamı sarf edilen limonlar daha doğru olacaktır.
  • Bir limonun yalnızca yarısına gereksiniminiz varsa çok daha ufak limonları kullanmanızda da yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir