Gümüş Kararması Nasıl Önlenir?

Gümüş Kararması

Gümüş kararması gümüş mahsullerinde kullanıma bağlı büyüyen bir gidişattır. Fakat bakımı iyi yapılan gümüş mahsuller kararma yapmaz.

Gümüş mahsullerde zamanla oksitlenme olduğundan muhakkak aralıklarla arınılması gerekir. Piyasada satılan, mahsulün özelliğini bozmayacak gümüş arınıcılar veya krem yüzey arınıcılar ile gümüşü çizmeyecek bir bez ya da sünger ile hasar vermeden, ovarak arınılır. Objenin gidişatına göre suyla yıkanır veya ıslak bez ile arınıcıyı temizletene kadar silinir. Ardından ovularak kurulanır.

Gümüş çerçevelerin tozu alınıp gümüş tozuyla ovulur, sonra güderiyle parlatılır güderi bulunamazsa pak bir bez una daldırılarak ovulur. Gümüş eşyanın rengi matlaşmışsa ekşimiş süte daldırılır, azıcık bekletilip çıkarılır. Kuruduktan sonra yumuşak bir bezle ovarak parlatılır. Gümüş eşyalar üzerinde siyah kirler oluşmuşsa on beş dakika sirke içinde bekletilir, sonra çıkarıp ovarak kurulanır. Bir ölçü kül limon suyuyla karıştırılır. Gümüş eşyalar bununla ovulur.

Durulanıp kurulanır veya küllü suda on beş dakika kaynatılır. Karbonatlı suya daldırılmış pamuklu bir bezle silinir. İçkiye daldırılmış, yumuşak bir kumaşla parlatılır. Patatesin kaynama suyu veya patates nişastası da oldukça tesirli bir arınıcıdır. Baca müessesesiyle de gümüşler ovulursa çok hoş netice verir. Denk ölçekte amonyak ve sirke karıştırılır. Daha Önceki bir diş fırçasıyla bu karışım gümüşlere sürülür. İyice ovalayarak durulanır, kurulanır.

Gümüş Eşyalar Nasıl Korunur?

Sigara dumanı gümüşlerin düşmanıdır, sigara içilen civarda gümüş bulundurulmamalıdır. Kısa zamanda oksitlenmemesi için günlük tozu kuru bezle alınmalıdır, ıslak bez değdirilmemelidir. Arınıcılar ile de arınılması çok güç olan mahsullere oksitlenmemesi için sprey vernik bunalır.

Nemli etraflarda bulundurulmamalıdır. Kullanılmayan gümüş eşyaların güneşten ve havadan korunması için mücevher kolisinde siyah ipek kağıda sararak, siyah keçe kumaş arasında veya alüminyum kağıda sararak saklanması önerilir.

Gümüş Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Gümüşlerinizi arınmanın en iyi yolu el ile yıkamaktır. İlk olarak, lavaboyu sıcak su ile doldurun bulaşık deterjanı ilave edin. Gümüş eşyalarınızın her parçasını ovarak yıkayın. Kurularken pamuklu yumuşak bir havlu kullanın. Gümüş eşyalarınızı senede bir veya iki kere cilalayın. Gümüşlerinizi, kumpaslı olarak arındığınızda, senede bir kezden fazla cilalamanıza gerek kalmayacaktır. Gümüşleri cilalarken, cilayı fazla sürmeden dairesel hareketler uygulayın. Parlatırken, minik yumuşak bir havlu ya da pamuklu kumaş kullanın. Gümüşşöhret her yerini cilaladıktan sonra, bez dayanağıyla cilasız olarak parlatma harekâtı yapın. Bu biçimde gümüşleriniz daha öncekisinden daha parlak görünecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir