Günlük Almamız Gereken Protein Miktarı

“Günlük protein kullanımı şahsa özel bir haldir ve tek bir ölçüsü yoktur. Peki sizin gereksiniminiz ne kadar? Her gün ne kadar protein tüketmelisiniz?”

Protein nedir?

Günlük ne kadar tüketilmesi gerektiğine geçmeden evvel proteini yakından tanıyalım. Protein yaşamın bir parçasıdır. Saçınızdan tırnaklarınıza, kaslarınıza kadar protein, bedeninizdeki her bir hücreyi bir arada tutan tutkal ve çoğu büyük hormon ve antikoru meydana getiren şeydir.

Bu amaçla günlük beslenmenizde yeterli miktarda protein alabilmek önemlidir. Yapılan araştırmalar, günlük ne kadar protein tüketmeniz gerektiği konusunun aniden çok faktöre bağlı olduğunu söylüyor.

Bu faktörleri beslenme tarzınız, yaşınız, sıhhat durumunuz, hareket durumunuz ve cinsiyetiniz olarak sıralayabiliriz.

2002 senesinde Tıp Enstitüsü yönünden yapılan neticelere göre, 19 yaş ve üstü yetişkinlerin günlük tükettikleri gıdaların yüzde 10 ila 35’i kadarının protein kaynağı olması gerekiyor. Yani günlük 2000 kalori aldığınız bir beslenme düzeniniz varsa bunun en az 200 en çok 700’ü proteinden alınmalı.

Hangi gıdalarda ne kadar protein var?

10 gram proteinin ne kadar besine eş değer olduğunu birkaç misal ile anlatalım…

2 ufak yumurta 10 gram proteine sahiptir. Aynı şekilde;

  • 2,5 yemek kaşığı fıstık ezmesi,
  • 1 su bardağı pişmiş kinoa,
  • 3/4 su bardağı pişmiş kara fasulye,
  • 1 su bardağı pişmemiş yulaf,
  • 1/2 su bardağı yunan yoğurt da 10 gram protein içerir. Araştırmaya göre, her öğün-kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinde aşağı yukarı 30 gram protein yiyenler, toplamda aynı miktarda yemek yiyenlere kıyasla yüzde 25 daha çok kas kütlesine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir