Koyu Renk Ruj Nasıl İyi Sürülür?

“Koyu renk dudak boyasılar çok şahane olsa da sürmek ve kullanmak hiç basit değildir. İyi bir uygulama için işinize yarayacak ipuçlarını anlatıyoruz.”
Dudak Boyası evveli

Koyu renk dudak boyasılar dudaktaki pürüzleri daha çok ortaya çıkarır. Şayet koyu renk dudak boyasınızın şahane görünmesini istiyorsanız dudaklarınıza kumpaslı olarak bakım yapmalısınız. Dudaklarınızdaki ölü tenlerden kurtulmak için işe bir scrub uygulamak ile başlayın.

Nem

Suratınız, elleriniz, bedeniniz gibi dudaklarınızın da neme gereksinimi var. Bu surattan scrub’tan sonraki uygulamanız ıslatmak olmalı. İyi bir lip balm edinin ve dudak boyası sürmeden evvel dudaklarınızın hoşça ısladığından emin olun.

Dudak kalemi

Koyu renk dudak boyasıların bölmez parçası netlikle dudak kalemleridir. Dudak Boyasınızı sürmeden evvel dudak boyasınızla aynı renk ya da birkaç ton koyu bir liner ile dudaklarınızı çevreleyin. Şayet renkli dudak kalemlerini sevmiyor, makyajınızı ağırlaştırdığını düşünüyorsanız saydam yöntemli bir liner kullanabilirsiniz. Kalen uygulaması dudak boyasınızı taşmadan sürmenize destekçi olacak.

Pürüzsüzleştirin

Kalem ve dudak boyasını sürerken istediğiniz pürüzsüzlüğü tutamadıysanız kaygılanmayın. Taşan çizgileri yok etmek oldukça basit. dudak boyasınızı sürmeyi bitirdikten sonra bir dudak fırçasının ucuna kapatıcı alın ve dudak etrafınızdan geçin. Daha sonra kapatıcıyı parmağınız ya da kulak çubuğu dayanağıyla dağıtın.

Kalıcılık için pudra

Koyu renk dudak boyasılar, nude tonlara oranla daha acele çıkabiliyor. Dudak Boyasınızın daha kalıcı olmasını sağlamak için bir kat dudak boyası sürün ardından saydam pudra uygulayın ve tekerrür dudak boyası sürün. Gün içinde dudak boyasınızı hakimiyet etmeyi de unutmayın!

Ev Yapımı Asetonsuz Oje Çıkartıcı

Oje sürmek ne kadar neşe verse de çıkarmak bir o kadar asap bozucu ve sıkıcı olabiliyor. Üstelik piyasadaki oje çıkarıcıların içinde aseton gibi oldukça hasarlı bir kimyevi olduğunu hesaba katarsak işin can sıkıcı kısmı daha da görünür hale geliyor. Natürel usullerle konutta yapabileceğiniz bir oje çıkarıcı tasviri önereceğiz.

Ananesel oje çıkarıcıların içerisinde bulunan maddelerin bir hayliyi bünyenize hasar verebilir. Bu maddelerden ilki asetondur. Aseton baş sızısı ve dönmesine sebebiyet verir. Bunun yanında gözleri, cildi ve boğazı tahriş eder. Oje çıkarıcıların içinde bulunan değişik bir madde ise butil asetattır. Butil asetat da aynı aseton gibi baş sızısına ve gözlerin, cildin ve boğazın tahrişine sebebiyet verebilir. Bir değişik madde etil asetattır. Bu madde çok yüksek seviyelerde maruz kalındığında bayılmalara neden olur. Mideyi, cildi, gözleri ve solunum yollarının tahrişi de cabası. Son madde ise izopropil asetattır. Bedeni uykuya iter ve boğazı, gözleri tahriş eder.

Bir kaseye azıcık sirke, azıcık da limon suyu ilave edin. Bu karışımı bir pamuk desteğiyle tırnaklarınıza sürün. Sirke ojenin yumuşamasına takviyeci olacak, limonun içindeki sitrik asit ise ojeyi tırnağınızdan arınacaktır. Ojeler sizi çok zorluyorsa bir törpü desteğiyle evvel ojeyi tırnağınızdan kazıyıp daha sonra bu usulü uygulayabilirsiniz. Elbette ananesel oje çıkarıcılar kadar kısa müddette arınılmayacaktır tırnaklarınız, fakat uzun vadede çok daha sıhhatli bir usul olacağından sizi daha çok hoşnut edecektir. Özellikle çocuklarına oje süren annelerin piyasadaki ananesel oje çıkarıcılardan uzak durmasında fayda var.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Gün süresince dış etmenlere maruz kalan cildin ihtiyarlama sürati çoğalır. Sıhhatli bir cilt için, gündüz ve gece cilt bakımı kesinlikle yapılmalıdır. Güne ışıl ışıl bir ciltle başlamak istiyorsanız; gece bakım rutinlerinizi yine tertip etmelisiniz. Gece yapılan cilt bakımları, hücrelerin yenilenmesini, cilt tonunu dengelenmesini sağlar ve aydınlık bir görünüm kazandırır.

İşte sıhhatli bir cilt bakımı için altın bedelinde öneriler…

Gece uyurken cildinizi makyajdan temizletin
Makyaj, gözenekleri tıkayarak cildin soluk almasını önler. Gözeneklerin tıkanması, siyah nokta yaradılışını tetikler. Makyaj yıkıntıları; cildin yağ dokusuna zarar verir, yağ birikimine neden olur. Gece uyumadan evvel cildinizi arının. Natürel yağlı sabunları seçim ederek cilt pakliğini bitirebilirsiniz.

Gözeneklerin sıkılaşması için kumpaslı olarak tonik kullanın
Cilt tonikleri cildin yağ balansını tertip ederek, gözeneklerin sıkılaşmasına destekçi olur. Cilt toniği, sivilce yaradılışını önler, cildi tozdan ve lekeden temizletir. Natürel bir mahsul ile cilt bakımınıza devam etmek istiyorsanız gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.

Cildin nem balansını sağlamak için yağsız ıslatıcı kullanın
Cildin sıhhatli bir yapıya sahip olması için neme doymuş olması gerekir. Dış etkenler, cilt dokusunu kurutur. Cilt dokusunun nemini sağlamak için kumpaslı olarak ıslatıcı krem kullanmak gerekir.

Göz kremi kullanarak göz altında koyu ulusa yaradılışını yasaklayın
Göz etrafı, ince bir yapıya sahiptir. Göz etrafının nem balansının sağlanması için kumpaslı olarak göz kremi uygulanması gerekir. Göz kremi , göz çevresini ıslatır, buruşukluk yaradılışını maniler. Göz kremini, gözün iç kısımdan başlayarak yüzük parmağı ile uygulayabilirsiniz. Nazik bir biçimde göz etrafına masaj yapabilirsiniz.

Yastık kılıflarını kumpaslı olarak değiştirin
Yastık kılıfları, lekeyi ve tozu içerisinde meblağ. Yastık kılıfları haftada bir veya iki defa kumpaslı olarak değiştirilmesi gerekir.

Soyulabilen Oje Bazı: Kendin Yap

Zaman geçtikçe bayanların kozmetik problemlerine harikulade çözümler üretebilen mahsuller ortaya çıkıyor. Son yarıyılın en mucize mahsulü atanabilen oje bazları. Oje sürerken kenarlara taşırıp vahim bir görüntü elde etmekten bunalanlar için şahane bir çözüm olan atanabilen oje bazlarını güzelik mağazalarında basitçe bulabileceğiniz gibi konutta kendiniz de yapabilirsiniz.

Soyulabilen oje nedir?

Atanabilen oje, tırnaklarınıza oje sürmeden evvel hemen tırnak kenarlarınıza sürüp taşan ojeyi cedderek çıkarmanızı basitleştiren bunun yanında şayet ‘nail arkası’ sınan desenli ve alaka çekici tırnaklar elde etmek istiyorsanız tırnağınıza da sürüp cedderek farklı görünümler yaratmanızı basitleştiren yeni jenerasyon oje bazıdır. Gerçeğinde ‘Liquid Pelisade’ olarak öğrenilir fakat ülkemizde atanabilen oje ya da tırnak gözetici olarak adlandırılır. Yabancı kaynaklarda ise genellikle ‘peel of base coat’ diye geçer.

Konutta soyulabilen oje üretimi

Bu mahsulü elde etmek sandığınızdan çok daha basittir. Hatta iki malzeme ile yapabileceğiniz bu mahsul, oje sürerken hem size zaman kazandırır hem de çok gayret sarf etmeden pürüzsüz oje sürmenizi sağlar. Atanabilen oje üretimi için lüzumunuz olan malzemeler bir adet boş oje şişesi, su ve beyaz mektep tutkalı. Başlamadan evvel biten oje şişenizi aseton ile iyice arınmanız gerekir. Şişenin içine yarısına kadar beyaz mektep tutkalı ve iki çay kaşığı kadar su ilave edip karıştırdığınızda atanabilen oje bazınız hazır olacak. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Crop Top Nasıl Giyilir?

Son yarıyılların popüler giyimi olan crop modeller pek çok değişik kombinin başrolünde olabiliyor. Günlük yaşamdan, davet elbiselerine kadar çok değişik modlara uyarlanabilen crop top nasıl giyilir? Oldukça hür bir giyim alanı olan crop modelleri sizin için inceledik.

Ancak evvelinde crop top ne demek? Bu suale yanıt verelim. Crop top başka bir deyişle “kısa üst” olarak belirleyebileceğimiz bu giysilerle rakamsız kombin oluşturabiliriz. Ünlü adlarında sıklıkla seçim ettikleri bu üst grup mahsullerini cadde tarzında ve sahne kostümlerinde görmeye alışkınız. Sahne giyimlerinde crop bluzları en çok seçim eden adların başında son yarıyılların popüler adı Dua Lipa geliyor. Modaya güzergah veren modeller Gigi ve Bella Hadid de crop top seçimini sıklıkla yapan adlardan.

Crop top uyarlamalarında en sevilen tercih, yüksek bel jean eşleşmesi oluyor kuşkusuz. Crop tişörtler, crop bluzlar ve hatta crop sweatshirt modelleri günlük giyimin beğenilen parçası olurken, pullu crop ve volanlı modeller kalem etek ve bol paça yüksek bel pantolonlar ile geceye uyarlanıyor. Sezonun trendi olan pul payetler kadar ışıltı hoşlanmayanlar için ceket içine giyilen basic crop modelleri de iyi birer seçenek oluyor. Zarif şıklığın anahtarı olan bu parçalar için kurtarıcı dersek mübalağa etmiş olmayız.

Crop top kombinleri için; palazzo pantolonlar, taytlar, jean modelleri aranılan bitiriciler oluyor. Davet kombinlerinde ise sezonun trendi olan ikili ekip uyarlamaları öne çıkıyor. Kalem etek crop bluz ikilisi bunun en beğenilen misalini oluşturuyor. Crop top seçimlerinizi hür tercihlerle bitirebilirsiniz.

Koltuk Altı Detoksu Yapılışı ve Tarifi

Yoğun tempoda çalışanlar, devamlı toplu taşıma kullananlar, egzersiz yapmaya bayılanlar çok iyi öğrenir koltuk altı kokusunu. Koltuk altınız mis gibi koksun diye sizin için internette basitçe bulabileceğiniz mahsullerle konutta yapabileceğiniz bir tasvir hazırladık.

Koltuk altı neden kokar?

Beden ısımız yükseldiğinde hipotalamus bir termostat misyonu görerek bedenin ısı kaybetmesi için bedene terleme emri verir. Reelinde ter bezleri tuz ve sudan oluşan bir akışkan üretir ve genelde bu akışkan kokusuz olur. Ancak koltuk altı gibi bölgelerde cilt üzerinde bulunan bakteriler ter ile beslenir ve bu makûs kokunun esas kaynakları reelinde bu bakterilerdir

Koltuk altı kokusunu önlemenin 4 yolu:

  1. Koltuk altınızın arınıldığından emin olun. Kokuyu gidermek ismine koltuk altılarınızı beyaz bir sabun ve su ile yıkamak hoş bir usuldür ancak cildinizin sabundan iyice temizlediğinden emin olun.
  2. Deodorant ve antiperspirant’ınızın içinde alimünyum, paraben, phthalates ve propilen glikol olmamasına itina gösterin. Bu mahsuller koltuk altınızdaki bakterileri arttırıp makûs kokuya neden sıhhatinizi de ciddi oranda tesirler.
  3. Natürel kumaşlar kullanın. Çok sıkı ve yapay kumaşlar hava dolaşımını yasaklayacağından terleme ölçüsünü ve bakteri sayısını arttırır. Bu sebeple pamuklu, keten gibi kumaşlar giymeye itina gösterin.
  4. Koltuk altı tüylerinizi kumpaslı olarak arının.
  5. Koltuk altı detoksunu yapmayı ilgisizlik etmeyin.

Koltuk altı detoksu nasıl yapılır?

Bir Hayli deodorant ve antiperspirant reelinde sıhhatiniz açısından size uygun değil. Bu sebeple bedeninizi zehirli maddelerden temizlettiğiniz gibi koltuk altı bölgenizin de zaman zaman detoksa lüzumu var. Detoks uyguladıktan kimyevi içerikli ananesel deodorantlar yerine natürel seçenekler kullanmaya devam ederseniz daha sıhhatli bir hayat sürebilirsiniz.

Koltuk altı detoksu için malzemeler

1 çorba kaşığı bentonit kili

2 çay kaşığı elma sirkesi

Kili ve elma sirkesini karıştırdıktan sonra, koltuk altınıza sürüp 5-15 dk arası bekletin. Öncelikle küçük bir sınama yapın şayet fazla yanma, kaşınma sezerseniz hemen su ile yıkayın ve bu karışımı bedeninize yine uygulamayın. Bu detoksu ilk defa yapacaksanız 5 dakika bekletme ilk sefer için yeterli olacaktır. Bekleme vaktinin sonunda koltuk altınızı duşa girerek ya da ıslak bir bez ile arınabilirsiniz. Haftada 2 veya 3 defa yapmak uygundur.

Doğal Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır

Doğal görünümlü makyajın altında doğru makyaj teknikleri makyaj yapmak yatıyor. Eğer sizde doğal görünümlü makyaj yapmak istiyorsanız ilk başta doğru makyaj nasıl yapılır ve makyaj ürünleri nasıl seçilmesi gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Eğer sizlerde makyajınızın yokmuş gibi olmasını size vereceğimiz ipuçları altın niteliğinde yer alıyor.

Cildi Makyaja Hazırlama:  Doğal makyajın sırrı ilk önce cildinizi makyaja hazır hale getirmek olacaktır. Bunun için nemlendiriciler kullanabilirken ancak size önereceğimiz jel makyaj bazları sayesinde yüzünü hem nemlendirirken hem de makyajınızı 8 saate kadar sabit tutacaktır. Özellikle cilt tarafından kolay bir şekilde emildiğinden dolayı makyaj yapıldığından daha doğal görünüm sağlıyor.

Kusursuz Fondöten: Belki de makyajı makyaj yapan kesinlik cildinizi uygun seçilmiş kaliteli ve doğru bir fondötendir. Doğru seçim için ilk önce boynunuza sürün eğer ki ren tonu farkı olmuyorsa o sizin doğru seçiminiz olacaktır. Yanlış seçilen çoğu fondöten boyun ile yüz çizgisi arasından renk tonu oluşturmakta ve doğallıktan uzak görünüm sağlamaktadır.

Renk Renk Far Tonları
Renk Renk Far Tonları

Doğal Gözler: İhtiyacınız olan şey renk renk far tonları. Doğal görünüm için tek yapmanız gereken şey kaliteli bir far takımına sahip olmanız ve cilt tonunuza en uygun şekilde sürmeniz olacaktır. Işıltı renkler ve açık kahve tonları doğal makyajlar için en çok tercih edilen tonlar olmuştur.

Kirpiklerde Lifting: Doğal makyajın sırrı kat kat makyaj yapmadan tek çırpıda yapıp etkisini en iyi şekilde göstermesidir. Bunun için doğru maskara seçimleri yaparak kat kat yapmaktan ziyade tek seferde etki eden maskara yönelip kullanmanız altın bir tol oynamaktadır.

Allıkta Doğal Tonlar: Doğal makyaj için can alıcı noktalardan bir tanesi kesinlikle allıktır. Doğal görünüm olarak kızarmış yanaklar doğru ton seçimi ile yakalamanız mümkün. Tabi makyaj seçimi yaparken başka tonlar da kullanabilirsiniz bu sizin tercihiniz. Ama en önemli nokta allığınızı en iyi şekilde dağıtmak olacak olup bunda saçlarına doğru dağıtarak en iyi etkiyi alabilirsiniz.

Parlak Dudaklar: Doğal ve parlak olması için rujunuzu dikkatli bir şekilde en fazla 2 kat sürmeniz gerekmektedir. Bu sayede dudaklarınız ışıl ışıl olacak olup bunu daha belirgin hale getirmek için dudak parlatıcısı ve balm kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Peeling Nasıl Yapılır?

Cildimizi ne kadar yıkasak bile bazen hücrelerimiz içinde pislikler girebilir ve ölü hücreleri oluşturabilir. Cildimizin sağlıklı olarak devam etmesi için belli aralıklar ile peeling yapmamız gerekir. Peelingler yapmadan önce cilt tanınmalı ve ona göre bir peeling uygulaması yapılması gerekir.

Peeling genel olarak cildin altında bulunan ölü ve pis hücreyi çıkartarak alta sağlıklı hücreyi çıkartır. Yüzde oluşan akne, siyah nokta gibi cilt problemleri ile savaşır. Daha canlı, sağlıklı ve pürüzsüz görülmesini sağlar. Yaşlanmanın etkisi azalttığı gibi ayrıca kırışık ve lekelenmeyi de önler.

Her cilt tonu için farklı kimyaevi olmayan doğal maskeler uygulayabilirsiniz. Doğal maskeler diğer kimyaevi peelinglerden daha faydalı olmakta olup hem daha ucuz hem de daha sağlıklı olup herkesin erişebileceği ölçekte olmaktadır. Sizlerinde cildi kuru ise kuru ciltler için peeling tarifini sizler için paylaşıyoruz.

Kuru Ciltler için Peeling Tarifi

Gerekli olan malzemeler:  3 yemek kaşığı zeytinyağı, 5 yemek kaşığı şeker

Yapılışı: Şeker ile zeytinyağını bir kabın içerisine koyunuz. İyice birbiri içerisinde çözülecek şekilde karıştırınız. Daha sonra temiz cilde uygulayabilirsiniz. Bu peeling sayesinde yüzünüz nemlenecek ve cildinizde bulunan ölü hücrelerden arınarak daha canlı ve parlak görünmesi sağlanacaktır.

Kuru Ciltler için Tavsiyeler

Cildinizi güneşten korumak kuru ciltler için en önemli olaydır. Uygun zaman dilimlerinde uygun koruyucu özelliklerinde krem kullanın. Sigara, alkol ve kirli havalarda olabildikçe uzak durmaya çalışın. Cildinizdeki ölü hücreleri daha fazla harekete geçirir. Yağ tüketimi ve özellikle su tüketiminize aşırı derece de dikkat etmeniz gerekmektedir. Günde en azından 2 ile 2,5 litre su tüketmeye özen gösteriniz. Uyku ve stres cildinizin yenilenmesi ve hücrelerinizi harekete geçirmesi açısından önemlidir.

Kaş Dökülmesi Neden Olur? Doğal ÇÖZÜM

Yüzlerimizde ifadeleri belki de en iyi ortaya çıkartan unsurların başında kaşlarımız gelmektedir. Ancak yanlış kaş alma, stres, bazı ortaya çıkan cilt problemlerinden dolayı kaş dökülmesi meydana gelmektedir. Kaş dökülmeleri çoğu kişinin çok olumsuz ve görüntü nedeniyle hayatını kabuse çevirirken sizlere vereceğimiz önerirler ile kaşlarınızın dökülmesini en aza indirebilirsiniz. İlk önce maddeler halinde kaş dökülmesi neden olur sorusunun cevabını bulalım;

Stres: Her hastalığın sebebi olan stres ise yine kaş dökülmelerin oluşmasından en büyük etken olmaktadır. Strestsiz bir yaşamda sizlerde daha güzel kaşlara ve cilde sahip olabileceğinizde emin olabilirsiniz.

Cilt Problemleri: Cildimizde oluşan özellikle iltihaplı hastalıklar, sedefi egzama kaşlarınıza zarar verebilir. Kaş köklerine ve uzamamasına sebep olan bu hastalıklar direk olarak doktorunuz ile görüşüp hemen ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir.

Hormonlar: Hormonlarınızı düzgün çalışmaması sonucu kaşlarınız hiç uzamayabilir, çok sık dökülebilir veya hızla uzayabilir. Bu durumlar genelde tiroit bezi, hamilelik dönemi ve büyüme evrelelerinde gerçekleşmekte olup hormonlar kontrol altına alınmaması durumunda kalıcı hale dönebilir.

Yanlış Kaş Alma: Kaşlarınızı zaman içerisinde farklı inceltme veya düzeltme işlemleri yapmak için aldığınız zaman doğru işlemler yapmadığınız zaman kalıcı olarak kaşlarınız kökleri zarar görebilir. Bu durumlarda kaşlarınız da hızla bir dökülme ve o köklerde tekrardan kaş çıkmama gibi durumlar olabilir. Bunun doğru kaş alma tekniklerini bilmek veya profesyonel olarak yaptırmak sizler için en iyi tercih olacaktır.

Piercing: Yaparken yanlışlıkla kaş bölgesine temaslar durumunda kaşların dökülmesine sebep erebilir. Bütün kaşlar için olmasa özellikle bölgesel dökülmeler oluşturarak kötü görüntülere sebep olabilir. Dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesidir.

Kaş Dökülmesine Doğal Çözümler
Kaş Dökülmesine Doğal Çözümler

Kaşlarımızın dökülme sebeplerini kendimize göre yorumladıktan sonra onları doğal yöntemler ile besleyip daha güçlü hale getirebiliriz. Bunların başında zeytinyağı, hint yağı, badem yağı kıl köklerini güçlendirir. Süt kaşlar için çok güçlü bir besleyici olmakta olup bir pamuk yardımı ile diplerine sürüp 20 dakika bekledikten sonra kaşlarınızı yıkayabilirsiniz. Günde iki kez uygulayarak dökülmelerin önüne geçmiş olursunuz. Diğer bir yöntem çok kişi tercih etmese de en etkili yöntemdir. Soğan suyu hazırlayarak kaşların köklerine 5 dakika masaj yapabilirsiniz. Bu içerisinde yer alan antioksidanlar ile kaşlarınızı güçlendirmeye ve uzamaları için etkili çözüm olacaktır.