Ispanaklı lazanya nasıl yapılır?

Ispanaklı lazanya

Taze makarna için malzemeler:

500 gr un

5 yumurta

Hamuru hazırlamak için, tezgâha serdiğiniz 500 gram unun ortasını açarak 5 yumurtayı kırın. Yumurtaları ve unu karıştırmaya başlayın. Dışarıdan içe doğru hareket ederek oluşmaya başlayan hamurunuzu iyice yoğurun. Daha sonra gereksiniminiz olan glutenin büyüyebilmesi için hamuru kenara alın.

Ben makarna hamurunu açarken bir makarna aygıtı kullandım. Ama merdane ile elde açılıp inceltilebileceğini de düşünüyorum. Şayet konutta yapmak için müsait değilseniz o zaman koli halinde satılan hazır lazanya yapraklarını da kullanabilirsiniz. Makarna kısmını hazırladıktan sonra hoş bir beşamel hazırlamamız gerekiyor. Ayrı bir tavada da 1 kilogram ıspanağı sotelemeye başlayın. Henüz ıspanak mevsimi olmamasına karşın çok hoşlandığım için seyrek de olsa ambalajlanmış ıspanak kullanabiliyorum. Ama siz ıspanak yerine seçim ettiğiniz başka sebzeleri de kullanabilirsiniz. Ispanaklısını her halükarda deneyin ama!

Beşamel sos için:

100 gr un

100 gr tereyağ

1 lt süt

Tuz, karabiber, muskat

Tereyağını düşük ısıda erittikten sonra -ki yanmasının antipatik neticelerini bizzat deneyim ettim-, unu ilave edin ve unun kokusu kaybolana karar düşük ısıda karıştırın. Sonra bir kenarda azıcık ısıttığınız asla kaynamamalı! sütü usulca ilave edin ve karıştırın. İstediğiniz kıvamı alınca tuzunu, biberini ve muskatı ilave edip, lüzuma göre süzgeçten geçirebilirsiniz. Bir yandan sotelediğiniz ıspanakları sos ile birleştirin.

Bundan sonraki düzey çok kolay. İlk kata sostan yayın ve üzerine yaprakları serin. Köşelerinin sosla ıslanmış olmasına itina gösterin. Sonraki kat için yeniden sosu üzerine yayın ve bu defa seçim ettiğiniz eriyebilen bir peyniri ilave edin. Orijinal tasvirinde parmesan kullanılıyor olsa da, gerek kültürel ve mesafe farklarından gerekse de damak tadı değişikliklerinden, ben bunun size hitap eden ve eriyebilen bir peynirle değiştirilebileceğini düşünüyorum. Yemek yaparken mutfağın şefi sizsiniz. Ben parmesan kullandım, siz uygun gördüğünüz peyniri kullanın.

Sos, peynir ve makarna yapraklarını birleştirme işini istediğiniz kalınlığa erişene kadar devam edin. Yalnızca yaprakların her katta aynı yeniden bakmamasına itina gösterin, böylece sosu taşıyabilirler. Son kata beşamel döküp üstünü peynirle kaplayarak fırına verin. 180 C de taze makarna için vasati 20 – 25 dakika, hazır makarna için vasati 35 – 40 dakika pişirin.

Ve son olarak çok beğendiğiniz arkadaşlarınızı ve ailenizi sizinle bu hoş yemeği paylaşması için davet edin. Hoş bir sohbet ve paylaşmak yemek dahil her şeyi daha lezzetli kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir