Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Günümüzde başta stres olmak üzere değişik bir hayli etmen, estetiksel meselelerden birisi olan bayanlarda saç dökülmesi sebepleri arasında yer almaktadır.

Bu sebeplere bağlı olarak, saçlar muhakkak oranlarda dökülerek geçici ya da kalıcı kelliklere neden olmaktadır. Erkeklerde saç dökülme oranı daha fazla iken, bayanlarda da saç dökülmesine bağlı olarak ortaya çıkan seyrelmeler oldukça yoğun bir biçimde görülmektedir.

Altta saç dökülmesinin sebepleri hakkında, ayrıntılı bilgileri sizlerle hisseleştik.

Saç dökülmesi sebepleri
Genetik yatkınlık
Bireyin ailesinde kalıtsal sebeplere bağlı olarak saç dökülmesinin varlığı, bayanlarda saç dökülmesi sebepleri arasında ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Yapılan araştırmalar bireyin ebeveynlerinde kronik saç dökülmesi olması gidişatında, yüzde 50 varan oranda kellik problemi yaşayabileceğini göstermektedir.

Saç pakliği
Saçların uzun müddet lekeli kalması, bir hayli insanda ehemmiyetli oranda saç kayıplarına neden olmaktadır. Genellikle geçici saç kayıpları ortaya çıksa da, kısmi olarak kalıcı saç kayıplarının da görüldüğü öğrenilmektedir. Eğer saçların lekeli kaldığı müddet sıklıkla tekerrür ediyor ve uzun sürüyorsa, bu sebebe bağlı olarak ortaya çıkan saç kayıpları daha da kalıcı olmaktadır.

Stres ve bunalım bulguları
Saç dökülmesi sebepleri arasında, bunalım bulguları ve stres en ehemmiyetli sebeplerden ikisidir. Bedenin hormon balansı ile doğrudan ilgili olan stres ve bunalım bulguları, buna maruz kalan kimselerin neredeyse tamamında saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bireyin beslenme alışkanlıkları ve öteki etmenlere göre bazılarında saç kayıpları daha az yaşanırken, bazılarında ise çok daha yoğun olmaktadır.

Kronik hastalıklar ve ilaç kullanımı
Bir başka neden ise, kronik hastalıklar ve ağır ilaçların kullanılmasıdır. Özellikle kanser, böbrek yetmezliği, diyabet, karaciğer ve akciğer meseleleri, bayanlarda saç dökülmesi nedenleri arasında görülmektedir. Ayrıca değişik hastalıklara bağlı olarak eforlu ilaçların kullanılması da, geçici ya da kalıcı saç kayıplarına neden olabilir.

Beslenme alışkanlıkları
Saç dökülmesinin esas sebeplerinden birisi de, sıhhatsiz ve kumpassız beslenmedir. Sıhhatli saçlar için ehemmiyetli bir yere sahip olan beslenme alışkanlıkları, sıhhatli beslenilmesi halinde saçların daha eforlu bir yapıya sahip olmasını sağladığı gibi, beslenme bozuklukları da saç kayıplarına neden olmaktadır.

Uyuşturucu madde kullanımı
Tüm uyuşturucu maddeler, saç sıhhatini negatif etkilemektedir. Gıda kaynaklarından alınan vitamin ve minerallerin tesirlerini eksilten bu alışkanlıklar, başta kalıcı saç kayıpları olmak üzere geçici kayıplara da neden olur.

Vitamin ve mineral noksanlığı
Yeniden beslenme alışkanlıkları arasında yer alsa da, ayrı bir parantez açılması gereken sebeplerden biri de, vitamin ve mineral noksanlığı nedir.

Bedenin gereksinimi olduğu gibi, saçlarında muhtelif mineral ve vitaminleri gereksinimi bulunmaktadır. Özellikle biotin, folik asit, demir ve D vitamini gibi mineral ve vitaminlerin noksanlığı, saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir