Koltuk Altı Detoksu Yapılışı ve Tarifi

Koltuk Altı Detoksu

Yoğun tempoda çalışanlar, devamlı toplu taşıma kullananlar, egzersiz yapmaya bayılanlar çok iyi öğrenir koltuk altı kokusunu. Koltuk altınız mis gibi koksun diye sizin için internette basitçe bulabileceğiniz mahsullerle konutta yapabileceğiniz bir tasvir hazırladık.

Koltuk altı neden kokar?

Beden ısımız yükseldiğinde hipotalamus bir termostat misyonu görerek bedenin ısı kaybetmesi için bedene terleme emri verir. Reelinde ter bezleri tuz ve sudan oluşan bir akışkan üretir ve genelde bu akışkan kokusuz olur. Ancak koltuk altı gibi bölgelerde cilt üzerinde bulunan bakteriler ter ile beslenir ve bu makûs kokunun esas kaynakları reelinde bu bakterilerdir

Koltuk altı kokusunu önlemenin 4 yolu:

  1. Koltuk altınızın arınıldığından emin olun. Kokuyu gidermek ismine koltuk altılarınızı beyaz bir sabun ve su ile yıkamak hoş bir usuldür ancak cildinizin sabundan iyice temizlediğinden emin olun.
  2. Deodorant ve antiperspirant’ınızın içinde alimünyum, paraben, phthalates ve propilen glikol olmamasına itina gösterin. Bu mahsuller koltuk altınızdaki bakterileri arttırıp makûs kokuya neden sıhhatinizi de ciddi oranda tesirler.
  3. Natürel kumaşlar kullanın. Çok sıkı ve yapay kumaşlar hava dolaşımını yasaklayacağından terleme ölçüsünü ve bakteri sayısını arttırır. Bu sebeple pamuklu, keten gibi kumaşlar giymeye itina gösterin.
  4. Koltuk altı tüylerinizi kumpaslı olarak arının.
  5. Koltuk altı detoksunu yapmayı ilgisizlik etmeyin.

Koltuk altı detoksu nasıl yapılır?

Bir Hayli deodorant ve antiperspirant reelinde sıhhatiniz açısından size uygun değil. Bu sebeple bedeninizi zehirli maddelerden temizlettiğiniz gibi koltuk altı bölgenizin de zaman zaman detoksa lüzumu var. Detoks uyguladıktan kimyevi içerikli ananesel deodorantlar yerine natürel seçenekler kullanmaya devam ederseniz daha sıhhatli bir hayat sürebilirsiniz.

Koltuk altı detoksu için malzemeler

1 çorba kaşığı bentonit kili

2 çay kaşığı elma sirkesi

Kili ve elma sirkesini karıştırdıktan sonra, koltuk altınıza sürüp 5-15 dk arası bekletin. Öncelikle küçük bir sınama yapın şayet fazla yanma, kaşınma sezerseniz hemen su ile yıkayın ve bu karışımı bedeninize yine uygulamayın. Bu detoksu ilk defa yapacaksanız 5 dakika bekletme ilk sefer için yeterli olacaktır. Bekleme vaktinin sonunda koltuk altınızı duşa girerek ya da ıslak bir bez ile arınabilirsiniz. Haftada 2 veya 3 defa yapmak uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir