San Sebastian Cheesecake nasıl yapılır?

San Sebastian Cheesecake

San Sebastian Cheesecake ile tanışmam seneler evvel gittiğimiz İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesi Donostia, San Sebastian seyahatimizde başlamıştı.

Pincho pinço okunur ismini verdikleri sanat yapıtı gibi ekmek üstü veya atıştırmalık mezelerin tadımının yapıldığı restoranlarda Pincho turu yapmıştık. Yerel kılavuzumuz eşliğinde yedi ayrı restoranın her birinde tek çeşit atıştırmalık lezzetler tadımlarından sonra, La Viña bu lezzetin ortaya çıktığı yerin ismi son durağımızdı, bu kadar çok atıştırmalıktan sonra yalnızca tadına bakarım diye düşündüğüm peynirli kekin ilk lokmasını tadınca ikinci tabağı da büyük bir iştahla yemiştim.

Kılavuzumuzdan da rica etmiştim tanımını, sene 2012’ydi. O zamanlar bloğumu henüz açmamışım ama değişik kültürlere ait lezzetlere hep merakım olduğundan hoşlandığım yemeklerin tanımlarını topluyordum. San Sebastian, La Viña’dan yolladıkları tasviri de defterime yazmıştım.

Bloğumda tasvirlerimi yazmaya başladığımda bir ara resim sürükleyip paylaşırım derken birden bire Türkiye’de çok popüler oldu, popüler tanımları paylaşmaktan sakındığımdan bugüne kadar yazmadığım tanım, sosyal medya hesaplarımdan bir hayli takipçim tarafından sorulunca nasip bugüneymiş.

Üzeri yanık olduğundan orjinalinde Burnt Cheesecake yanık peynirli kek diye adlandırılan kekin hazırlanması da çok pratik…

Servis: 25 cm lik kelepçeli kalıpta

Hazırlama süresi: 20 dakika

Pişirme süresi: 50 dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir