Siyah nokta hakkında merak ettikleriniz

Siyah Nokta Nedir?

Çoğu insanda sıklıkla görülen ve cilt problemlerin siz konusu olduğunda en çok şikayet edilen konulardan biri olan siyah nokta erkekler ve kadınlarda oldukça can sıkan tabakalardır. Genellikle burun üzeri sıklıkla olmakla birlikte yüz hatlarımızda meydana gelen bu tabakalar sırt, bel, bacak, kol gibi yerlerde de ortaya çıkabilmektedir. Siyah noktalar, cilt üzerindeki gözenekler tıkandığında meydana gelir. Kıl ve yağ üretmekle sorumlu foliküller tıkandığında, cildimiz üzerinde siyah veya daha az rastlanan beyaz oluşumlar gözlemlenmeye başlar. Cildimiz üzerindeki ölü hücreler veya yağlar, cilt folikülünde meydan gelen boşluklarda birikir ve bu oluşumlara komedon ismi verilmektedir. Cildin yüzeyinde havayla temas eden tabakalar siyahlaşır, aksi durumda yüzey kapalıysa bu oluşumlar siyah nokta yerine beyaz nokta ya da sivilce olarak gözlemlenir hale gelir. Siyah nokta sivilce gibi iltihaplı oluşumlar olmadığı için her hangi bir ağrıya sebep olmazlar ve cilt üzerinde oluşumları oldukça kolay bir şekilde farkedilebilir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer ve Temizlenir?

Yüz hatlarında oldukça sık rastlanan siyah noktaların oluşma sebeplerine birçok şeyi örnek verebiliriz. Bunlar başlıca cildin temiz tutulması, günlük kullanılan cilt bakım ürünlerinin fazla yağlı olması, toz ve kire maruz kalmaktır. Siyah noktaların tedavisi yapılırken kişilerin yapmış olduğu en büyük hata sonuca hızlı ulaşma fikridir. Fakat zamanla oluşmuş bu tabakları temizlemenin en büyük anahtarı düzenli olarak cildimizi temiz tutmaktan geçmektedir. Burun üzerinde oluşan siyah noktalarda çoğu kişi ayna karşısına geçip siyah noktalardan kendi uğraşlarıyla kurtulmanın çaresini aramaktadır. Bu konuda yapılan en büyük hatalardan birisi ise siyah noktaları el ile sıkma girişimidir. Sivilce, siyah nokta gibi tabakaların el ile sıkılması sonucu cilt üzerinde ciddi izler meydana gelebilir ve başlıca farklı cilt problemlerine yol açabiliriz. Bu sebepten dolayı siyah noktaların tedavisinde tıbbi yardım alınmalı kişi kendi kendine çözüm aramaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah nokta tedavisinin yönünü belirleyen en önemli unsurlar siyah noktanın vücudumuzun hangi noktasında meydana geldiği, cildimizin hassasiyeti ve semptom yoğunluğu siyah nokta tedavisi süreci için oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Siyah nokta tedavisinde en çok tercih edilen yöntem eczanelerden reçetesiz olarak alınabilen siyah nokta kremleri ve jeller, siyah nokta maskeleri siyah nokta tedavisinde kişilere gözle görülen etkiler sağlamaktadır. Direkt olarak cilt yüzeyine uygulayacağınız bu ürünlerin içerisinde benzoil peroksit, resorsinol ve salisilik asit maddeleri yer almaktadır. Bu maddeler cildiniz üzerindeki fazla yağları temizleyerek siyah nokta tabakalarının oluşmasının önüne geçmektedir.

Vücudumuzun belli bölümlerinde oldukça fazla miktarda oluşmaya başlayan siyah noktaların tedavisinde ise dermatoloji uzmanı tarafından yazılan ilaçların kullanılması önerilmektedir. Bu ilaçlar genel olarak A vitaminine sahip ilaçlardır. Bu ilaçları eczaneden alabilir ve siyah nokta tedavisinde oldukça yararlı bir adım atabilirsiniz. A vitaminine sahip bu ilaçlar gözeneklerin tıkanmasını engelleyerek cilt üzerindeki fazla yağ oluşumlarını engeller ve mevcut siyah noktalarınızın temizlenmesinin yanı sıra cildinizi temizleyerek yeni siyah nokta oluşumlarınında önüne geçer.

Daha az tercih edilen ama son tercih olarak kabul edilen bir diğer tedavi yöntem ise lazer ve ışık tedavileridir. Yağ üretimini azaltmayı hedefleyen bu tedavi yöntemi vücudunuzdaki yağ dengesini sağlayarak sizlere daha sağlıklı ve daha pürüszüz bir cilt görünümü elde etmeyi sunmaktadır. Daha sağlıklı ve yağ üretimi dengeye sahip bir ciltte ise siyah noktaların tekrar oluşumu oldukça zor hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir