Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Ayakkabı

Kadınlar kadar erkeklerinde sık sık tercih ettiği süet ayakkabı, son derece şık görünümlere sahiptir. Modelleri değişkenlik gösteren bu ayakkabıların genelde temizlikleri de zor olmaktadır. Çünkü süet, hijyenikliği zor bir kumaş bulunduğu amacıyla diğer ayakkabılar gibi boya kabul etmez, deterjanlı ıslak bezler niteliğini bozar. Bu amaçla de süet ayakkabıların hijyenikliğinde uygulanması gereken birtakım püf noktalar vardır. Örneğin, süet ayakkabıları temizlerken kesinlikle nemli bir bez kullanılmalıdır. Nemli bezin mikrofiber olması da önerilebilir. Çünkü bu bezler, kumaşı kirletmeden ve zarar vermeden temizleyebilirler.

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Ayakkabıda en çok tercih edilen kumaşlar arasında yer alan süet ayakkabıların hijyenikliğinde sarf edilen özel materyaller vardır. Bu materyaller, süet zımparası, nemli bezler, süet ayakkabı spreyleri ve süet ayakkabı fırçalarıdır. Bu malzemeler elde edildiği prosese süet ayakkabıların bakımları son derece basit bir şekilde yapılacaktır. Dolayısıyla, “süet ayakkabılar nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı da bu şekilde yanıtlanmış olacaktır.

Süet ve Nubuk Ayakkabıların Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkeklerin gündelik yaşamlarında severek kullandığı nubuk ayakkabılar, süet ayakkabılar gibi hijyenikliği zor olan modellerdir. Özellikle, kış aylarında daha basit kirlenebilen ayakkabıların hijyenikliği de daha zor olmaktadır. Bu tür ayakkabılar amacıyla genelde sarfedilen yöntem, nubuk zımparası kullanmaktır. Nubuk ayakkabılar ile süet ayakkabılar birbirinden birkaç değişik şekilde ayrılmaktadır.

Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Birincisi, nubuk ayakkabıların tüyleri süet ayakkabılara göre daha kısadır. İkincisi ise, nubuk ayakkabılara dokunulduğunda alınan kadife hissi, süet ayakkabılarda yoktur. Bu şekilde iki model birbirinden ayırt edilebilir. Nubuk ayakkabıların kış aylarında kullanılmaması, ayakkabının uzun yaşamlı olması yönünden mühimdir. Eğer bu ayakkabıların kış aylarında da tüketimi tercih ediliyorsa, kesinlikle bir nubuk fırçası ve nubuk koruma spreyi; temizlik adımında kullanılmalıdır. Aynı şekilde süet ayakkabılar içerisinde bakım adımında süet fırçası kullanılması doğru olacaktır. Süet ayakkabı boyası ve kullanmakta bu ayakkabıların bakımından sonra uygulanması gereken bir adım olmalıdır.

Süet Ayakkabı
Süet Ayakkabı

Süet Ayakkabı Boyanır Mı?

Bu bozukluğun yanıtı kısmen “evet” şeklinde cevaplandırılabilir. Süet boyaları pek çok ayakkabı mağazasında ve internette satılmaktadır. Yalnız bu boyaların niteliği, ayakkabılar amacıyla son derece mühimdir. Süet ayakkabıların niteliği rizikoya atılmak istenmiyorsa bu prosedür kesinlikle ayakkabıcılara bırakılmalıdır. Boya prosedürinden önce, süet ayakkabı temizleme spreyi ile ayakkabıların hijyenik hale getirilmesi daha doğru bir zemin hazırlayacaktır. Boyama prosedürinden sonra ise, ara ara ayakkabı hijyenikliğinde kullanılmak üzere süet silgisi temin edilmelidir. Ayakkabılarda ortaya gelen deformasyonlara karşılık süet silgiler son derece işe yarayacaktır.

Açık Renk Süet Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Bakımına ve hijyenikliğine en çok ilgi edilmesi gereken ayakkabı çeşitleri mutlaka açık renkli süet ayakkabılardır. Hem model olarak son derece titiz olan bu ayakkabılar bir de açık renk ile buluşunca hijyenikliği ve bakımı normalden çok daha zor olabilmektedir. Bu amaçla açık renk süet ayakkabıları kesinlikle daha ilgili temizlemek gerekmektedir. Süet ayakkabı zımparası bu noktada çok fonksiyonel olmayacaktır. Bu hususta en merak edilen sorulardan biri de, “süet ayakkabı yıkanır mı?” şeklindedir. Kesinlikle süet ayakkabıların yıkanabilirliği söz hususu değildir. Süet ayakkabılar yıkanırsa, kumaşı derileşecek ve kalınlaşacaktır.

Süet Ayakkabılar Islak Bezle Silinir Mi?

Süet ayakkabıların hijyenikliğinde nemli bezler kullanılmaktadır. Ancak ıslak bezler, bu ayakkabıların hijyenikliği amacıyla ideal değildir. Herhangi ıslak bir bez, ıslak bir eşya ya da yağmur, kar gibi sulu hava hadiseleri ile ilişki eden süet ayakkabılar modelini, şeklini ve niteliğini kaybedecektir. Süet ayakkabıları temizlerken nemli bir bez ya da süet ayakkabı spreyi kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir