Sütlü Kahve En Güzel Nasıl Yapılır?

Sütlü Kahve Yapımı

Sütlü Kahve asırlardan beri gelen halkımızın özel meşrubatlarından biridir. Davetliliklerde olsun, kız isteme gibi adetlerimizde olsun harcanan kahve, kapsadığı kafein ile zinde kalmamıza dayanakçı olmakta. Sabah, akşam, öğlen günün her kısmında harcanabilen kahve en saf haliyle Türk kahvesi olarak içilmekte. Tabi Türk kahvesi size sert gelebilir ve kahveyi yumuşatacak alternatifler arıyorsanız sütlü kahve en gözde alternatiflerden biri. Ayrıca sütlü kahvenin üretimi de oldukça kolay ve pratik. Gelin birlikte sütlü kahvenin nasıl yapıldığına bakalım.

Sütlü kahvenin tokluk hissi sağlayarak zayıflamaya da dayanakçı olduğu öğrenilmektedir. Bunun yanında sütlü kahvenin stresi eksiltici tesiri bulunmakta ve yaşamımızın stresli yarıyıllarında harcayarak dayanakçı olmasına izin verebiliriz.

Malzemeler:

  • İki tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • İki fincan dolusu sütistediğiniz sertliğe göre
  • Kullanıyorsanız toz şeker

Yapılışı:

Cezvemizi kısık ateş üstüne alıp sütümüzü ekliyoruz. Sonrasında Türk kahvesini ve kullanıyorsak şekeri de ekliyoruz. Bu süreçte kahvemizin köpürdüğünü göreceğiz. Bir tatlı kaşığı takviyesiyle bu köpükleri fincanlarımıza denk ölçülerde hisse ediyoruz. Kahvemizin kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıp kahvemize fincanlarımıza ilave ediyoruz.

Kahvemizin sunumunda dileğimiz kuruyemişler, bitter veya sütlü çikolata veya muhtelif Türk lokumları kullanabiliriz. İstiyorsak yanında su ile de harcayabiliriz.

Dikkat etmemiz gereken unsur olarak sütlü kahveyi fazla harcadığımızda kalp çarpıntısına, tansiyonumuzun yükselmesine, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu sebeple kararlı ölçülerde harcamamızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir