Tulumba Tatlısı Nasıl Yapılır? Püf Noktası

Tulumba Tatlısı

Tulumba tatlısı, kızartılmış hamurun şekerli bir şurup içinde servis edildiği bir Türk tatlısıdır. Peki en hoş tulumba tatlısı nasıl yapılır? İşte Tulumba tatlısı tasviri ve malzemeleri…

TULUMBA TATLISI MALZEMELERİ

Malzemeler Hamuru İçin;

2 su kadehi su
2,5 su kadehi un
1 yemek kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı toz şeker
Yarım çay kaşığı tuz
3 adet yumurta
3 yemek kaşığı irmik
1 yemek kaşığı limon suyu

Şerbeti İçin;

3 su kadehi şeker
3 su kadehi su
2 yemek kaşığı limon suyu
İsteyen farklılık yapıp, şerbete ek olarak 2 koli vanilya da ilave edebilir veya 1 çay kaşığı tarçın ile tatlandırır.

Kızartmak İçin;
Ayçiçek yağı

TULUMBA TATLISI NASIL YAPILIR? İŞTE TASVİRİ

İlk evvel şerbetini hazırlamamız gerekiyor. Şerbeti için şekeri ve suyu uygun bir tencereye alın, kaynamaya başladığında kısık ateşte 30-35 dakika koyu kıvam alana kadar kaynatın, limon suyunu ilave edin ve ılınmaya vazgeçin.

Şerbetin tamamen soğumasını bekleyin veya buzdolabına kaldırın. Şerbet çok soğuk olması gerekiyor, şerbet tamamen soğuduktan sonra hamuru hazırlayabilirsiniz.

Hamuru için; tencereye suyu, tereyağını, şekeri, tuzu ilave edin ve kaynatın.

Unu eleyin ve kaynamış olan su karışımına birden ilave edin, tahta kaşıkla hemen ve tam eforunuzla karıştırın ve ocağın ayarını kısın. 4-5 dakika hiç durmadan karıştırın ve hamuru bu biçimde pişirin.

Hamurun soğuması için kenara alın. Hamur azıcık dinlendikten sonra, yumurtaları teker teker hamura kırın ve mikser ile iyice karıştırın, ben her yumurtayı 2 dakika kadar hamura yedirdim.

Yumurtaları yedirdikten sonra, limon suyunu ve irmiği ilave ediyoruz, mikserle tekerrür 5 dakika yüksek ayarda karıştırıyoruz. Parlak ve yapışık bir hamur oluyor.

Yağı geniş bir tencereye alın ve yüksek ayarda ısıtın. İsterseniz tulumbaları soğuk yağa sıktıktan sonra, yağın altını açın, ben yağı evvelden ısıtıyorum tekerrür yağı soğutmaya gerek kalmıyor o zaman.

Büyük bir bez sıkma torbasına yıldız uç takın ve torbanın yarısına kadar hamuru ilave edin.

Hamurdan istediğiniz ebatta yağa sıkın ve makas ile kesin.

Yüksek derecede olan yağın altını kısalım, ağır, çıtır ve içi pişmesi için.

Kevgir desteği ile ara gizeme karıştırarak karamel renk alana kadar pişirelim.

Pişen tulumbaları yağdan alıp hemen soğuk şerbete alın ve 2-3 dakika bekletin. Hamurunuz bitene kadar bu operasyonu yapın.

Anekdot: En ehemmiyetlisi şerbetin koyu kıvamlı ve çok soğuk olması, şerbetin ılınmamasına itina gösterin, gerekirse buz dolu kabın içine yerleştirin ve ılınmasını yasaklayın. Sıcak tulumbaları ilave ettikçe şerbet ılınıyor ne yazık ki. Tulumbaları kısa bir müddette kızartmaya çalışmayın ağır ağır pişirin, ne kadar ağır pişerse o kadar hoş olur.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir