Yiyecekleri Doğru Pişirme Kuralları

Doğru Pişirme

Beslenmenin sağlığımıza tesiriyle alakalı her devre değişik inceleme neticelerini ve değişik görüşleri okuyoruz. Peki, aldığımız ürünlerin natural ve sıhhatli olduklarına ilgi eder iken onları pişirirken ilgi etmemiz gereken noktalardan haberdar mıyız? Ne tükettiğimiz kadar nasıl tükettiğimiz de mühim. Hazırladığımız ve verdiğimiz yemeklerde gerçekte kendimiz ve yemek yaptığımız bireylerin sorumluluğunu üstleniyoruz. Bu yüzden de ilk evvel mutfakta yemek hazırlarken hijyen kurallarına uymamız gerekiyor. Örneğin yemek yapmaya başlamadan evvel su ve sabunla ellerimizi iyice yıkadığımıza emin olmalıyız. Sonra kullanacağınız malzemelerin ve alanın temiz bulunduğuna emin olmak bir başka mühim bir nokta. Bir taraftan kullanacağımız malzemeleri eskiden hazırlamak ve yıkayıp kurutmak gıdaların tatlarının birbirine kontrolsüzce karışmasını önlerken başka taraftan da hareketlerimiz kısıtlanmadan daha kısa vakitte işlerimizi bitirmiş oluruz.

Aynı vakitte gıdaları daha doğru yollarla pişirerek satın aldığımız sıhhatli gıdaların vitamin değerleri kaybolmadan tüketmiş oluruz. Bu yüzden sıhhatli ve hijyen kurallarına uyarak hazırlayacağımız yemekler amacıyla birtakım kolay ama mühim adımlara ilgi etmek yeterli olacaktır. İşte sizin amacıyla hazırladığımız gıdaları doğru pişirme teknikleri…

Ayrı kesme tahtaları kullanın: Et grubu ve sebze meyve ve ekmek amacıyla ayrı tahtalarınızın olması işinizi kolaylaştıracağı gibi mikroorganizmaların zararlı tesirlerinden de sizi kurtaracaktır.

Gıdalarınızın saklama koşullarına ilgi edin: Buzdolabınız +2- +4 dereceye ayarlı olsun. Çok dolu bir buzdolabı yerine arada hava akımı olabilecek şekilde yerleştirilmiş bir buzdolabı daha sıhhatli olacaktır. Meyve sebze dâhil hiçbir gıda açık olarak muhafaza etmeyin. Derin dondurucuya atacağını ürünleri de en çok 6 ay saklayın. Hatta kırmızı eti 2 ay, deniz ürünlerini de 20 günden çok saklamayın. Her birimizin bildiği bir şeyi de yine edelim; çözülen gıdaları yine dondurmayın.

Kuru baklagilleri pişirmeden evvel suda bekletin: İçerisindeki rafinoz ve başka oligosakkaritler gaz yapıcı tesir gösterirler. Islatma suyunuzu döküp temiz su kullanarak pişirirseniz gaz şikâyetlerini en aza indirebilirsiniz. Hem de tüketirken kimyon eklemeniz de buna yardımcı olacaktır. Fazla pişirirseniz yumuşayıp lapa olabilir. Düdüklü tencerede makul vakitte pişirmek en en makul tekniktir. Pişmiş baklagilleri buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz.

Sebzeleri çok pişirmeyin: Sebzeleri doğradıktan sonra bekletmeden ve çok pişirmeden tüketmeliyiz. Bunun amacıyla en en makul teknik buharda pişirmektir. Vitamin ve minerallerini koruması amacıyla az su ile pişirmeli ya da çiğ olarak tüketmeliyiz.

Etlerin kolay sindirilmesi amacıyla kullanılacak tekniklerden biri: Haşlama: Etlerin gıda değerini ve keyfini kaybetmemesi amacıyla haşlama teknikini kullanabilirsiniz. Kaynamış suda bir vakit pişirin, amacıyla atacağınız sebze ve baharatlarla da keyfini ve gıda öğelerini zenginleştirebilirsiniz. Çok yüksek ısıda haşlamamaya ilgi edin yoksa etler sertleşebilir.

Et Sote
Et Sote

Aceleniz varsa eti sotelemeyi deneyin: Yapışmaz bir tavada yağ eklemeden etlerinizi soteleyebilirsiniz. Etiniz yağsız ise çok az sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Etinizi ufak parçalara ayırdıysanız kısa vakit de pişecektir.

Izgara ya da mangal yapar iken dumanın gıda sinmemesine ilgi edin: Mangal yapıyorsanız etin kömürle ilişki etmemesine özen gösterin. Etiniz kömür ateşi ya da başka yüksek sıcaklığa en az 15 cm uzakta olacak şekilde yavaşça pişmeli ve mutlaka yanmamalıdır. Kömür kanserojen bulunduğu amacıyla mangal yerine Ocak üstüne döküm tava kullanabilirsiniz. Izgarada eti pişirirken her iki tarafını aşağı yukarı 5 dakika pişirebilirsiniz.

Yumurtanın en makul haşlanma vakit 10 dakikadır: Yumurta haşlarken kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılmalı ve tam pişmiş yumurta elde edilmelidir, bu da aşağı yukarı 10 dakikadır. Tabi haşlama kabınız, Ocak büyüklüğünüz ve yumurtanın organik olup olmaması vakiti biraz değiştirebilir fakat amacıyla yarı pişmiş olması tavsiye edilmiyor. Tam pişmiş durumunda biotin vitamini ve avidin proteininden yararlanabiliyoruz. Fazla pişmiş yumurtada sarısının çevresinde demir sülfür halkası denilen gri bir halka oluşuyor, o vakit da yumurtadaki demirden yararlanamıyoruz. O yüzden tam pişmiş yumurta ayarını tutturmak mühim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir