Yüzünce İştah Açılır mı ?

Yüzünce İştah Açılır mı

Bir Haylimiz şu tümceyi kurduk ya da başka birinden duyduk, “Yüzdüğüm zaman çok acıkıyorum!” Peki bu doğru mu? Yüzmek gerçekten iştah açıyor mu?”
Loughborough Üniversitesi Spor ve Egzersiz Sağlık Bilimleri Mektebinde misyonlu spor bilimciler, hobi olarak yüzen ve bisiklet süren 17 erkek ve 15 bayandan oluşan bir takım kurdu.

Katılımcıların 60 dakika yüzme ve 60 dakika bisiklet sürmenin ya da dinlenmenin ardından ne kadar yedikleri kayıt altına alındı.

Çalışmada katılımcıların yüzme sonrası vasati 142 kalori daha fazla harcadıkları kollanırken, bunun 25 gram koli cipse veya 2 bisküviye tekabül ettiği belirtildi.

Her etkinliğin değişik günlerde yapıldığı ve arada en az 4 gün dinlenildiği de ifade edildi.

Yüzmenin neden bu kadar iştah açtığının bütün olarak öğrenilmediğini aktaran çalışma takımının lideri Dr. James King, “Beden ısısı kaybı ile yiyecek alımı arasındaki iletişimden kaynaklanabilir. Termojenez olarak öğrenilen bu süreçte beden ısı üretmek için yiyeceği kullanıyor.” ifadesini kullandı.

King, bir başka sebebin “Beyin sinyallerinde ve asap hücreleri arasında ileti  taşıyan kimyevilerdeki farklılıklar” olabileceğini belirterek, yüzmenin iştahı ve yeme tavırlarını etkileyen beyindeki bu bölgeleri uyarıyor olabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir